top of page

Hakkımızda

OLÂ Oyun Ekolü ve Psikolojik Danışmanlık 2022 yılının Şubat ayında hizmet vermeye başlamıştır. Uzman Gelişim Psikoloğu Begüm Köseler Özen ve Uzman Psikolojik Danışman Sıla Eser Çilo tarafından kurulan OLÂ, çocukları ve ebeveynlerini kapsayan oyun gruplarına, atölyelere, gelişimi destekleyici grup çalışmalarına ve farklı ekollere dayalı psikolojik danışmanlık süreçlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

OLÂ olarak çocuklukta öğrenmenin ve gelişimin doğal yolunun oyun olduğunu biliyoruz. Zengin deneyim alanları sunan oyuncaklara, materyallere, ve günlük yaşamdan nesnelere dokunmanın ve keşfetmenin aslında gelişimin en temel parçalarından olduğunun farkındayız. 

Bu doğrultuda misyonumuz, her yaş grubuyla ilişkili becerilerin ışığında hazırladığımız oyun grupları ve atölyelerde; çocukların sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimlerini desteklemek, akran temasını arttırarak çocukların yaşıtlarıyla kaliteli, paylaşımcı vakit geçirmesini sağlamak ve sağladığımız uzman desteği sayesinde ailelere ebeveynlik yolculuğunda destek olmaktır.

Fotoğraflar90.JPG

Ekibimiz

Fotoğraflar1710.JPG

Uzman Gelişim Psikoloğu
Begüm Köseler Özen

2016 yılında Özyeğin Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden Yüksek Onur Derecesi ile mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca Özyeğin Üniversitesi Çocuk Araştırmaları Laboratuvarı’nda koordinatör ve araştırma asaistanı olarak, 2015 yılında Amerika’da University of Virginia Erken Gelişim Laboratuvarı’nda yaz stajyeri olarak çalıştı. 2017 yılında Boğaziçi Üniversitesi Gelişim Psikolojisi yüksek lisans programına kabul alarak Boğaziçi Üniversitesi Bebek ve Çocuk Gelişimi Laboratuvarı’nda erken çocukluk döneminde çocukların sosyal grup algısı ve müzik algısı gelişimi üzerine Tübitak Proje asistanı olarak çalıştı. Çalışmaları ulusal ve uluslararası kongrelerde sunulmaya hak kazandı. 2019 "Çocukların Ortak Psikolojik Özelliklere Dayalı Grup Üyeliği Çıkarımları" yılında yüksek lisans tezi ile mezun oldu.

 

Lisans ve yüksek lisans eğitimleri boyunca, Family Enhancement and Play Therapy Center ve Theraplay Institute’de eğitim ve grup süpervizyonlarını tamamlayarak oyun terapistliği alanında uzmanlaştı. 2017-2019 yılları arasında Kadıköy Belediyesi Çocuk Koruyucu Ruh Sağlığı Merkezi’nde ve Yeni Terapi’de Uzm. Psk. Pelin Ulutaşlı ile Stajyer Psikolog olarak, 2018-2022 yılları arasında Le Petit 100 çocuk gelişim merkezinde Gelişim Psikoloğu olarak çalıştı. 

 

2019-2022 yılları arasında Bütün Psikoloji ve Unita Danışmanlık’ta bebek, çocuk ve ebeveynlerine yönelik psikolojik danışmanlık ve gelişimsel değerlendirme hizmetleri sundu.

 

2020 yılında 0-6 yaş grubu çocuklar için geliştirdiği oyun setleri markası Peggi Play’i çocuklar ve ailelerine sundu. 

 

2022 yılından bu yana çalışmalarının tamamını kurucu ortağı olduğu OLÂ Oyun Ekolü ve Danışmalık’ta çalışma arkadaşı Psikolojik Danışman Sıla Eser Çilo ile birlikte yürütmektedir.

Çalışma Grubu:

Bebek - Çocuk (0-12 Yaş) & Ebeveyn

 

Çalışma Alanları:

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Deneyimsel Oyun Terapisi, Theraplay Oyun ve Aile Terapisi, Ebeveyn Danışmanlığı

 

Fotoğraflar1894.jpg

Çocuk Gelişimi Uzmanı
Nuşe Sena Bal

İstanbul Medipol Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünden 2020 yılında onur derecesi ile mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca Dr. Kartal Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ümraniye Merkez ASM ve Koşuyolu Medipol Hastanesi başta olmak üzere birçok farklı kurumda zorunlu ve gönüllü stajlarını tamamladı.

Gelişimsel Çocuk Nörolojisi Derneği'nden Denver II tarama testi ve Nilcan Kuleli Sertgil’den SİATT başta olmak üzere objektif çocuk değerlendirme test eğitimleri aldı.

Kemal Colay ve Tuğçe Telcioğlu’ndan Floortime 201 Eğitimini tamamladı. Dr. Öğr. Gör. Ertan Görgü’den Küçük Adımlar- Erken Eğitim Programı Eğitimini tamamladı.

 

Şu anda Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Çocuk Gelişimi lisansüstü programında eğitimine tez dönemi ile devam etmekte. Prof. Dr. Haluk Yavuzer danışmanlığında “3-12 aylık bebeklerin pozitif ve negatif duygulanımıyla annelerin postpartum depresyonu arasındaki ilişkinin incelenmesi” başlıklı tez çalışmasını yürütmektedir.

Mayıs 2022'den bu yana OLÂ Oyun Ekolü ve Psikolojik Danışmanlık ekibinde, oyun grupları birimini koordine etmekte aynı zamanda Farkındalık Temelli Sosyal Beceri gruplarını yapılandırıp yürütmektedir.

 

Çalışma Alanları:

Floortime Terapisi, Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı, Gelişim Değerlendirme ve Takip, Yapılandırılmış Bireysel Oyun Desteği

Çalışma Grubu:

Bebek ve Çocuk (0-6 Yaş) & Ebeveyn

 

Fotoğraflar1687.JPG

Uzman Psikolojik Danışman
Sıla Eser Çilo

Lise eğitiminin ardından 2019 yılında Zaim Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nden yüksek onur derecesi ile mezun oldu. Lisans eğitimi boyunca İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kreşi, Le Petit 100 Ebeveyn-Çocuk Gelişim Merkezi, Kağıthane Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve MEB’e bağlı okullar gibi çalışma alanı çocuk olan birçok kurumda Stajyer Psikolojik Danışman olarak görev aldı. 

 

Mezuniyetinin ardından; Açı Okulları’nda anaokulu&ilkokul psikolojik danışmanlık & rehberlik biriminde okul psikolojik danışmanı olarak görev aldı. 2019 yılında Bahçeşehir Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisansüstü programına kabul alarak; çocuklarla ve ebeveynleri ile yürüttüğü çalışmaları yoğunlaştırdı. Lisansüstü eğitiminden, Doç. Dr. Berna Güloğlu danışmanlığında ‘’Çalışan Annelerin Çalışmaya Dair Suçluluk Duygusu, Yaşam Doyumu ve Bilişsel Esnekliklerinin İncelenmesi’’ konulu teziyle mezun oldu.

Lisans ve lisansüstü eğitimi boyunca, Theraplay Institute’de eğitim ve süpervizyon almanın yanı sıra Nilüfer Devecigil aktarımı ile Deneyimsel Oyun Terapisi eğitimini alarak oyun terapistliği alanında uzmanlaştı. Bununla beraber, ”Çocuklar İçin Mindfulness” eğitimlerini Prof. Dr. Bilge Uzun ile tamamladı. 2019-2022 yılları arasında Le Petit 100 ve Aloha Çocuk gibi ebeveyn-çocuk gelişim merkezlerinde 0-6 yaş grubu çocuklar ve ebeveynlerine yönelik gelişimsel oyun grupları ve atölyeler yapılandırıp yürüterek psikolojik danışman olarak görev aldı. Yaklaşık 2 yıl Mita Psikoloji’de 0-12 yaş grubuna ve aileleri ile bireysel danışmanlık süreçlerini yürüttü. Önemsiyoruz Derneği’nin gönüllü üyesidir. İstanbul Psikodrama Enstitüsü’nde Psikodrama eğitimine devam etmekte,  WeParents platformunda ailelere; 0-12 yaş grubunun büyüme yolculuğunda ihtiyaç duyabilecekleri bilgileri ve hizmetleri, bütüncül bir yaklaşımla sunmaktadır.

 

OLÂ Oyun Ekolü ve Psikolojik Danışmalık kurucu ortağıdır. 2022 yılından bu yana; tüm çalışmalarını OLÂ Oyun Ekolü ve Psikolojik Danışmanlık’ta ekibiyle beraber yürütmektedir.

Çalışma Grubu:

Bebek - Çocuk (0-12 Yaş) & Ebeveyn

 

Çalışma Alanları:

Deneyimsel Oyun Terapisi, Theraplay Oyun ve Aile Terapisi, Ebeveyn Danışmanlığı

WhatsApp Image 2024-03-21 at 6.04.55 PM.jpeg

Psikolog
Metehan Doğan

Marmara Üniversitesi Psikoloji bölümünden 2022 yılında mezun oldu. Lisans eğitimi sürecinde çocukların gelişim dönemlerine dair bir çok farklı proje ve araştırmada yer aldı.

 

Mezun olduktan sonra Ahenk Psikoloji Mehmet Teber'den Çocuk Merkezli Oyun Terapisi eğitim sürecini tamamladı. 2023 yılında Pekay Aydın-Psikoterapi Enstitüsü'den Bütüncül Oyun Terapisi eğitiminin süpervizyon süreci devam etmektedir.

 

2023 yılından itibaren OLÂ Oyun Ekolü & Psikolojik Danışmanlık çatısı altında oyun grubu yardımcı liderliği ve bireysel oyun danışmanlığı çalışmalarını sürdürmektedir.

Çalışma Grubu:

Bebek ve Çocuk (0-6 Yaş)

Çalışma Alanları:

Çocuk Merkezli Oyun Terapisi, Gelişim Değerlendirme ve Takip, Yapılandırılmış Bireysel Oyun Desteği

 

mail.jpeg

Ergoterapist

Nilgün Yalçın

Lisans eğitimini Biruni Üniversitesi Ergoterapi bölümününde tamamladı. Aynı üniversitenin Ergoterapi Yüksek Lisans eğitiminde tez aşamasındadır.

 

2020-2021 senesinde Kindyroo Uluslararası Ebeveyn-Çocuk Programı’nda ergoterapist / oyun grubu lideri olarak görev aldı. 2020 yılından itibaren İstanbul’da çeşitli kurumlarda ergoterapist olarak bebek ve çocuklarla çalışmaktadır. Çalışma alanları çocuklarda beslenme terapisi ve duyu bütünleme terapisidir.

Çalışma Alanları:

SOS Beslenme Yaklaşımı

Pediatrik Yeme Bozuklukları

Pediatrik Rehabilitasyonda Self-Regülasyon

DIR Floortime 101

Çocuklarda Oküler Motor Terapi

bottom of page